Naša spoločnosť rieši predovšetkým problémy s letmi, napríklad meškanie, zrušenie letu, odmietnutie nástupu do lietadlaatď. Keďže už od samého začiatku našej existencie nám bolo jasné, že leteckí pasažieri často zažívajú problémy aj s prepravou batožiny, povedali sme si, že našich klientov by sme radi zastupovali a poskytli im profesionálnu pomoc aj pri týchto udalostiach. Ak ste pravidelným čitateľom nášho blogu, viete, že rozuzlenie problémov s batožinou je oveľa tvrdším orieškom než to, keď kompenzáciu žiadame za samotný let. Snažíme sa preto viesť cestovateľov k prevencii, čiže k tomu, aby dokázali maximálne znížiť riziko meškania alebo straty batožiny. (Veľakrát však ide o pochybenie leteckej spoločnosti, samozrejme, vtedy opatrenia v predstihu nepomôžu.) Pokladáme za dôležité spomenúť, že naša spoločnosť dokáže konať iba vtedy, ak sa problémy týkajú podpalubnej batožiny, za príručný kufor, ktorý môže cestovať spolu s Vami na palubí, je zodpovedný samotný pasažier. Vieme Vám však poskytnúť užitočné rady, prezradíme, ako by ste sa mali zbaliť do príručnej batožiny tak, aby pri bezpečnostnej kontrole nevznikali žiadne problémy.
Tekutiny v príručnej batožine
Tekutiny v príručnej batožine alebo kvapaliny prepravované na palubí lietadla ako sú aerosóly, nápoje, zubná pasta, kozmetické krémy alebo gély, sa musia uložiť do nádobiek s maximálnym objemom 100 ml. Z týchto môžete mať dokopy 10 kusov, čiže v príručnej batožine by ste nemali mať viac ako 1 l tekutiny. Nádoby musia byť umiestnené v priehľadnom a uzatvárateľnom plastovom vrecku. Pri bezpečnostnej kontrole tekutiny vyberte z kufra a položte ich (v priesvitnom sáčku, samozrejme) do umelohmotného boxu (tie máte k dispozícii pri bezpečnostnom pase), v ňom zoberú všetky Vaše veci na preskenovanie. Objemové obmedzenie sa nevzťahuje na lieky a detskú výživu.
Po absolvovaní bezpečnostnej kontroly si už môžete kúpiť nápoj s väčším objemom, ktorý si potom môžete zobrať do lietadla. Platí to aj na ostatné tekutiny. Ak si napríklad po bezpečnostnej kontrole kúpite väčší parfum v duty-free obchode, umiestnia Vám ho do špeciálnej tašky (s červeným okrajom). Doklad o zaplatení nevyhoďte, kým nedoletíte do Vašej finálnej destinácie.
Nebezpečné predmety v príručnej batožine
Asi Vás neprekvapí to, že nie sú povolené žiadne ostré predmety a, prirodzene, zbrane, ale ani také predmety, ktoré by mohli slúžiť ako zbrane. Patria sem aj bežné nástroje akými sú nože a nožnice alebo vývrtka, ale aj veľký dáždnik. Výbušniny a horľavé predmety – napríklad ohňostroje alebo aerosólové farby, resp. ďalšie horľavé a toxické látky, ako sú kyseliny – by ste v batožine taktiež nemali mať. Toto sa však vzťahuje aj na podpalubie.
Ak si nie ste istí, čo všetko si môžete zobrať so sebou na cestu lietadlom alebo neviete, čo sa môže vo Vašej batožine nachádzať, vyhľadajte webovú stránku letiska Vášho odletu. Odporúčame Vám prečítať si aj to, ako prebieha bezpečnostná kontrola na letisku.