Ešte ste nikdy neleteli alebo ste sa doteraz neodhodlali zorganizovať si dovolenku na vlastnú päsť s „necharterovým letom“? Rozmýšľate o tom, že to zmeníte? A možno už aj máte zakúpenú letenku, ale stále si nie ste istí či tento odvážny krok bol správny? Bojíte sa toho, že na niečo zabudnete, nebodaj vôbec neviete, aké máte povinnosti pred letom? Ak ste na predchádzajúce otázky odpovedali minimálne raz kladne, tento článok je určený pre Vás, povieme Vám všetko, čo by ste pre cestou lietadlom mali vedieť.
S kúpou letenky to nekončí
K tomu, aby ste sa dostali do Vašej vysnívanej destinácie, budete potrebovať viac dokumentov než len letenku. Skontrolujte, či podliehate vízovej povinnosti a s akým dokladom totožnosti máte do danej krajiny cestovať. Ak nestačí občiansky preukaz, ale vyžaduje sa cestovný pas, nezabudnite, že v niektorých prípadoch sa určujte aj to, akú minimálnu platnosť by mal mať cestovný pas cestujúcich v čase letu.
Majte na pamäti, že vytlačená elektronická letenka Vás neoprávňuje na nástup do lietadla. Ten dokument sa volá palubný lístok alebo boarding pass. Vygeneruje sa po vykonaní check-in, čiže registrácie alebo potvrdenia toho, že sa daného letu zúčastníte. Check-in môžete urobiť na letisku pri okienku alebo pulte leteckej spoločnosti, ktorá operuje Váš let. Niektoré letecké spoločnosti ale check-in na letisku spoplatňujú, v tom prípade by ste to mali urobiť ešte doma cez Vaše elektronické zariadenie a, samozrejme, bezplatne. Palubný lístok vytlačte alebo uložte do Vášho telefónu cez na to určenú aplikáciu.
Príchod na letisko
Na letisku by ste mali byť v dostatočnom predstihu. Nemyslíme tým 15-20 minút pred letom, ale 45 minút-hodinu a v prípade interkontinentálnych letov aj 2 hodiny pred plánovaným odletom. Táto informácia býva uvedená aj na letenke. Ak nemáte vykonaný online check-in, musíte nájsť okienko alebo pult Vašej leteckej spoločnosti a postaviť sa do radu. Pokiaľ už palubný lístok máte, avšak cestujete s podpalubnou batožinou, urobte to isté, pretože ju musíte odovzdať. Následne pôjdete na bezpečnostnú kontrolu a v závislosti od krajiny, do ktorej cestujete Vás môže čakať ďalší krok: pasová kontrola. Potom by ste mali nájsť príslušnú odletovú bránu alebo gate, tu budete čakať na tzv. boarding, čiže nástup do lietadla. To, kde sa nachádza Váš gate, hľadajte na informačných tabuľkách. Aj tu platí pravidlo: ak si s niečím nie ste istý, pýtajte sa ľudí, čas na letisku je obzvlášť cenný.
Bezpečnostná kontrola na letisku
Najväčšiu obavu mávajú prvocestovatelia práve z bezpečnostnej kontroly. Majte po ruke svoj palubný lístok a odporúčame Vám nachystať si do samostatného priečinku elektroniku a tekutiny. Tieto veci totiž nemôžete počas bezpečnostnej kontroly nechať v kufri a budete ich musieť vyložiť na pás do plastovej prepravky. Dajte si dole kabát alebo bundu, opasok s kovovými prvkami a síce z filmov sa nám môže zdať, že sa vždy treba aj vyzúvať, pokiaľ Vás k tomu nevyzvú pracovníci letiska, nemusíte.
Preprava tekutín a kozmetiky (rúže, krémy atď.) v príručnej batožine podlieha špecifickým pravidlám. Jej maximálne povolené množstvo je 1 liter, musí však byť rozdelená do nie viac ako 10 nádob s maximálnym objemom 100 ml. Tieto nádoby uložte do priesvitného a uzatvoriteľného vrecúška.
Nástup do lietadla
Pokiaľ do lietadla nenastupujete cez rukáv (chodbu napojenú na lietadlo), pozrite si, či je na Vašom palubnom lístku uvedené, ktoré dvere máte použiť. Svoju príručnú batožinu uložte nad seba a malú tašku alebo kabelku pod sedadlo pred sebou. Nastavte si letový režim na Vašich elektronických zariadeniach a sledujte pozorne pokyny palubného personálu.
Častým podnetom na sťažnosť prvoletcov býva strava v lietadle. Žiaľ, jedlo nedostanete na palube každej leteckej spoločnosti. V prípade nízkonákladoviek (napr. Rynair, Wizz Air, Level) si občerstvenie musíte zakúpiť.