Asi nie sme jediní, ktorým by sa zišla schopnosť vedieť zaspať na povel. Ešte lepšie: zaspať „na povel“ počas dlhého letu. Nie je to ale úplne jednoduché. Ak cestujeme za dovolenkou, postupne sa dostávame do stavu zvláštneho radostného vzrušenia, ak za prácou, našu myseľ udržuje v napätí iný typ stresu. Síce neexistuje žiadny návod, ktorý bude stopercentne fungovať u každého, prinášame vám 6 tipov, ktoré by vám mohli pomôcť zaspať v lietadle.
Pripravte sa na cestu včas
Hodinky, ktoré majú na nás ten najväčší vplyv, sú tie naše biologické. Samozrejme, asi viete, že v tomto článku nebude reč o materských pudoch, ktoré sa v hovorovej reči spájajú práve s touto frázou. Každý má svoj vnútorný rytmus, ktorý ovplyvňuje aj to, kedy spíme a kedy bdieme. Pokiaľ plánujete prespať let, ktorý nebude v súlade s vaším bežným spánkovým režimom, pripravte sa na to včas. Týždeň pred letom skúste postupne posúvať čas večierky podľa toho, kedy budete letieť.
V poslednom období sa stále častejšie skloňuje výraz „spánkový dlh“. Existuje teória, podľa ktorej časové intervaly, o ktoré svoj spánok v jednotlivé noci ukracujeme, sa kumulujú. Napríklad, ak každú noc počas celého jedného týždňa spíme o hodinu menej ako je to pre naše telo zdravé, je to to isté, ako keby sme prebdeli jednu celú noc. Mnohí odborníci s týmto tvrdením stále nesúhlasia, jeho zástancovia by vám však odporučili nevytvárať si spánkový dlh pred nocou, o ktorej už vopred vieme, že bude ťažká…
Majte čo najväčšie pohodlie
Síce pohodlie business alebo prvej triedy sa nám v ekonomickej/turistickej časti lietadla skoro určite nepodarí vytvoriť, skúste pre svoje pohodlie spraviť maximum. Pod sedadlom majte naozaj len tie najnevyhnutnejšie veci, doprajte väčší priestor radšej svojim nohám ako ruksaku alebo kabelke. Je užitočné mať poruke aj nejaký väčší šál, ktorý sa dá použiť univerzálne: buď ako prikrývku, ako vankúš alebo na podopretie tej časti tela, „kde nás to tlačí“.
Najviac miesta sa vám ponúkne pri okne, kde si môžete oprieť hlavu aj vo viacerých stupňoch, a nebudú vás rušiť ľudia prechádzajúci sa v uličke, ani spolusediaci s úmyslom navštíviť toaletu. Podľa denníka Independent sa však oplatí risknúť rezerváciu miesta v strede, v prípade, že v danom rade ešte nie sú zakúpené ďalšie dve sedadlá. Tento trik sa spolieha na malú pravdepodobnosť obsadenia miest v „priamom susedstve“ so sedadlom, ktoré je už obsadené.
Cíťte sa ako doma
Všetko je o zvykoch. Síce nemôžete svoju spálňu preniesť do lietadla, určité predmety a úkony môžu vo vás vyvolať dojem, že si idete ľahnúť do svojej vlastnej postele. Váš mozog to potom vyhodnotí ako „čas na spánok“. Ak vaším večerným rituálom je kamilkový čaj s knihou, tak si aj v lietadle dajte kamilkový čaj a čítajte. Kľudne si zbaľte aj svojmalý vankúš a nemusíte sa hanbiť ani za plyšového medvedíka.
Najedzte sa správne
Aj keď váš let začne trošku skôr než zvyknete zaspávať, dodržte pravidlo ľahkej večere. 1-2 hodiny pred spánkom nejedzte alebo ak to nevydržíte, tak si dajte len niečo ľahké. Podstatné je aj to, čo bude na vašom tanieri. Pomôžu vám jedlá, ktoré zvyšujú hladinu melatonínu (hormón riadiaci spánkový cyklus) vo vašom tele, napríklad banán, orechy, ovos…
Síce po konzumácii alkoholu sa zaspáva veľmi ľahko, ale na kvalitu spánku nebude mať ten najlepší vplyv.Spomeňte si na svoju poslednú prežúrovanú noc, teda, skôr na ráno, ktoré po nej nasledovalo. Predpokladáme, že ste sa necítili úplne sviežo. Skôr si namiesto vína doprajte nejaký upokojujúci čaj (napr. levanduľový alebo kamilkový). Denník Independent má však aj na túto záležitosť iný názor: tvrdí, že jeden pohár alkoholického nápoja by vám práve mohol pomôcť.
Stíšte svoju myseľ
Síce zábavný systém leteckých spoločností môže byť lákavý, ale ak môžete, vyhýbajte sa sledovaniu elektronických zariadení pred spánkom. Modré svetlo, ktoré vyžarujú, bráni epyfýze uvoľňovať už vyššie spomenutý hormón melatonín, ktorý riadi náš spánkový cyklus. Pustite si radšej relaxačnú hudbu, môže pomôcť aj malá kvapka esenciálneho oleja s upokojujúcou vôňou na vankúši.
Nechcite zaspať
Bez nátlaku sa robí všetko ľahšie, teda minimálne v prípade spánku to platí. Spomeňte si na tie noci, počas ktorých, napriek tomu, že ste celý deň plánovali skorý odchod do postele, sa vaše telo rozhodlo byť nabudené viac ako kedykoľvek predtým s očami otvorenými dokorán. Táto rada znie naozaj jednoducho: ak chcete zaspať, skúste nechcieť zaspať za každú cenu.
Extra tip: Bezpečnostný pás si zapnite nad dekou, aby vás letuška nemusela zobúdzať pri jeho kontrole.
Zdroje: The Points Guy, CN Traveller, The Indepentent
Zdroj fotiek: Unsplash