Z každého letiska do každej destinácie sa priamym letom nedostanete. Prestupy sú často nutné, a mnohí ich vnímajú ako ten najstresujúcejší faktor celej cesty. Nuž, aj z vlastnej praxe vieme, že zmeškaný prípojný let, žiaľ, nie je výnimočným javom. Mnohokrát sa mu zabrániť nedá, dá sa však určitými opatreniami zminimalizovať riziko „tragického prestupu“.
Kúpte si všetky lety na jednu letenku
S nízkonákladovými leteckými spoločnosťami môžete cestovať doslova aj za pár centov, na druhej strane poskytujú menej výhod ako klasickí prepravcovia. Ak máte v rámci jednej cesty viac segmentov, čiže cestujete s prestupmi, v prípade nízkonákladoviek si všetky musíte zakúpiť oddelene (samozrejme, spiatočné lety si zakupujete spolu).
Prečo je to podstatné? Ak sa prípojné lety nachádzajú na jednej letenke, čiže v rámci jednej rezervácie, môžete mať pocit istoty z viacerých dôvodov. Rezervačné systémy klasických spoločností (čiže nie nízkonákladových akými sú Ryanair, Wizz Air, Level atď.) spravidla nepovoľujú zakúpiť si po sebe nasledujúce lety na jednu letenku, ak čas na prestup je kratší ako je „minimum connecting time“ (vysvetlenie tohto výrazu môžete nájsť v našom staršom článku o zmeškaných prípojných letoch). Pokiaľ však už problém vznikne, a zmeškáte prípojný let, nárok na odškodné nemáte, ak segmenty Vašej cesty nie sú na tej istej letenke, teda v rámci tej istej rezervácie. Taktiež, pokiaľ sa lety nachádzajú v jednej rezervácii, letecká spoločnosť Vám musí zabezpečiť náhradný let.
POZOR! Nemýľte si letenku (E-ticket) s palubnou vstupenkou (boarding pass).
Leťte čím skôr
Kto by to povedal, že čas letu môže byť rizikovým faktorom. Aj tu platí, že čím skôr, tým lepšie. Nezávisle od toho, či ste si itinerár zostavili sami a lety ste si vyskladali na rôzne letenky, alebo ste si zakúpili prípojné lety v rámci jednej rezervácie, skúste sa vyhnúť tomu, aby Váš prípojný let bol ten posledný za daný deň do danej destinácie. Za niektorých okolností môžete mať nárok na hotel, ak náhradný let má byť na druhý deň, nie je to však vždy tak. Logicky, riziko prenocovania na letisku sa znižuje, ak máte istotu, že do danej destinácie ešte v daný deň niečo lieta.
Nestraťte sa
Pred cestou zistite, či letisko, kde prestupujete, disponuje online mapou (tu si môžete pozrieť orientačný plán letiska Heathrow v Londýne). Síce užitočné môže byť aj to, keď nasledujete dav alebo ak sa neustále pýtate a informujete, je oveľa istejšie to, ak už vopred viete, či máte odbočiť doľava alebo doprava. Preštudujte aj to, či dané letisko ponúka služby, ktoré môžu zrýchliť prestup, napríklad CLEAR.