Cestovanie prispieva psychickému zdraviu, rozširuje naše obzory a pre mnohých je ich život nepredstaviteľný bez pravidelného navštevovania cudzích krajín a objavovania nových miest. Ale už aj samotné letecké spoločnosti upozorňujú na to, že pri plánovaní cestovania je nevyhnutné myslieť aj na životné prostredie. Síce najväčšiu uhlíkovú stopu zanechávajú autá (ak sa teda rozhodnete niektoré dni v týždni nevyužiť takýto typ dopravy, môžete mať z toho celkom dobrý pocit), znížiť frekvenciu cestovania lietadlom je viac než vítané. Trend redukcie uhlíkovej stopy a využitia ekologických technológií je v letectve stále silnejší, niektoré aerolínie dokážu veľmi kreatívne vyhovieť takýmto očakávaniam.
Čo je uhlíková stopa?
Jednoducho by sme tento výraz mohli vysvetliť ako meradlo vplyvu ľudskej činnosti na klímu. Ide o jednotku, ktorá meria to, koľko oxidu uhličitého alebo iných skleníkových plynov (toto sú emisie) sa uvoľňuje do vzduchu počas určitého procesu alebo aktivity. Logicky, medzi tie zaraďujeme aj ľudský pohyb, transport. Posledných 30 rokov sa vďaka prístupnejšiemu cestovaniu, otvoreniu hraníc, lacným letenkám ale aj celkovému globálnemu cestovateľskému boomu počet pasažierov v leteckej doprave strojnásobil. Žiaľ, znamená to aj silnejší negatívny dopad na životné prostredie.
Nové lietadlá sa vo väčšine prípadov snažia navrhnúť a vyrobiť tak, aby vypúšťali čo najmenej oxidu uhličitého. Mnoho leteckých spoločností využíva trend zvaný carbon offsetting, čo znamená snahu o dosiahnutie uhlíkovej neutrality investovaním do obnoviteľnej energie, ekologického paliva alebo podobných tehcnológií. Cestujúcim ponúkajú možnosť vypočítať množstvo uvoľnených emisií počas danej cesty, na základe týchto čísel môže každý prispieť malou sumou na podporu kompenzácie uhlíkovej stopy. Spoločnosť Delta, napríklad, v roku 2017 do toho investovala 2,5 milióna dolárov. Okrem toho, vyvinula špeciálnu aplikáciu pre pilotov o počasí, aby dokázali lepšie určiť a predpovedať, kde a kedy môžu spaľovať menej paliva.
Ako dokážem cestovať ekologickejšie?
Udržateľné cestovanie je o zvykoch, hlavné je byť a chcieť byť otvoreným zmenám. Veľakrát ide iba o maličkosti. Pri kúpe letenky si pozrite, či je možné nejakou finančnou sumou prispieť na podporu výskumov, výroby ekologických technológií, na neutralizáciu/kompenzáciu uhlíkovej stopy – ako sme už spomenuli vyššie. (Prinajhoršom si na letisku nekúpite kávu alebo sladkosti v tej istej hodnote. V niektorých prípadoch to ale vôbec neovplyvní cenu letenky, cestujúci len súhlasí, do čoho budú jeho peniaze investované.) Je veľmi rozumné, ak si vyberiete radšej priame lety než trasy s prestupom, pretože počas vzletu lietadla sa do atmosféry uvoľní najviac emisií. Zarezervujte si miesto radšej v ekonomickej triede než v prvej alebo business, pretože vo vyšších triedach má jeden pasažier viac osobného priestoru. Znamená to teda, že čím viac komfortu, tým viac emisií v prepočte za jedného človeka. Nezabudnite na to, že čím máte ťažšiu batožinu, tým viac paliva sa spotrebuje, čiže tým viac uhlíkovej stopy zanechá daný let. Preto, zbaľte sa tak, aby ste v kufri mali iba tie najpotrebnejšie veci. Uvidíte, predmety typu “možno to využíjem”, Vám ani nebudú chýbať.