Existujú rôzne typy cestovateľov, a teda aj spôsoby, ako sa ľudia pripravujú na cestu lietadlom. Niektorí chcú byť informovaní o všetkom, iným stačia len nevyhnutné veci a ďalší si až na poslednú chvíľku pozrú čas svojho odletu. Jedna z informácií, ktorú by ste mali pred svojou cestou vedieť, je dĺžka letu. Nasledujúcich pár riadkov bude o tom, ako je tento údaj určovaný.
Dĺžka letu v letectve sa vypočítava takisto ako v iných typoch dopravy. Vzdialenosť cesty (v tomto prípade letu) sa vydelí traťovou rýchlosťou. Dostať sa z miesta odletu do destinácie je zvyčajne uskutočniteľné na rôznych trasách.Tie by sme mohli prirovnať k cestám na zemi, s tým rozdielom, že vo vzduchu je možné meniť aj výšku. To, pre ktorú sa pilot rozhodne, závisí od mnohých faktorov ako napríklad počasie alebo iné dopravné prostriedky „po ceste“. Samozrejme vždy sa snaží vybrať tú trasu, na ktorej dostane pasažierov lietadla čo najrýchlejšie.
Ak sa pozriete na svoju letenku, nájdete tam niekoľko číselných údajov. Medzi nimi si môžete pozrieť nielen časy odletov a príletov, ale aj samotnú dĺžku letu. Tento údaj však berte iba ako približný. Síce vám pomôže orientovať sa v tom, ako dlho budete na palube lietadla a ako sa máte pripraviť na let, ale aktuálna dĺžka letu závisí aj od faktorov, ktoré nie je možné predvídať v dostatočnej časovej lehote. Najjednoznačnejším je počasie, ale takým je napríklad aj typ lietadla.
Aktuálna dĺžka letu má tiež svoju vlastnú definíciu. Logicky, je to časový rozdiel medzi časom aktuálneho odletu a časom aktuálneho príletu. Ale viete vlastne, ktorý moment je čas odletu? A že kedy do finálnej destinácie priletí lietadlo oficiálne? Podľa portálu Law Insider je čas odletu moment, kedy sa lietadlo oddelí od vzletovej dráhy, kým čas príletu je vtedy, keď sa kolesá dotknú príletovej dráhy.
Zdroj: Law Insider, Scandinavian Traveler
Zdroj fotiek: Unsplash, Pexels